Černá sůl - fotka krystalů

O černé soli

Černá sůl, v Indii nazývaná kala namak nebo sanchal, je zvláštní druh nerafinované vulkanické soli s výraznou chutí po vajíčkách. Ve skutečnosti je růžovo-šedá díky vysokému obsahu železa a jiných minerálů. Chemicky je černá sůl chlorid sodný se železem, siřičité složky a stopy minerálů. Těží se v sopečných oblastech Indie a Pákistánu.

Podle tradiční indické ajurvédské medicíny má černá sůl mnoho terapeutických vlastností. Pomáhá při trávení a čištění střev, dále při nadýmání a pálení žáhy. Je vhodná pro lidi s vysokým krevním tlakem, protože neobsahuje tolik sodíku a nezvyšuje obsah sodíku v krvi. Je vhodná pro lidi, kteří dávají přednost nesolené stravě. Má také omlazující účinky, neboť napomáhá trávení a zlepšuje zrak.

Vegani oceňují černou sůl pro její vaječnou chuť. Používá se například jako koření do tofu, aby napodobila vaječný salát. Nelze ji zaměnit za běžnou sůl díky její specifické chuti.

Výhody černé soli

- Napomáhá při plynatosti a pálení žáhy.
- Pomáhá při trávení a čištění střev.
- Zlepšuje zrak.
- Pomáhá ke snížení vysokého krevního tlaku.

Použití

Černá sůl se rozsáhle používá v indické kuchyni jako přísada do salátů, kterým se říká chaat, do čatni, rajt, pickles a mnoho dalších pochoutek. Například Chaat masala, indická kořenící směs, závisí na černé soli pro svou typickou vůni a chuť. Protože se považuje za chladící koření, používá se do chladivých letních nápojů jako např. slavného kmínem ovoněného Jal Jeera. Posypte jemně černou solí plátek jablka nebo banánu a užijte si neobvyklé chuti.